top of page
Search
  • Writer's pictureВалентина Потехина

ПОРАДИ ВЧИТЕЛЮ ЗІ СТВОРЕННЯ І ПІДТРИМКИ ПОЗИТИВНОГО СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО КЛІМАТУ У КЛАСІ

1. Використовуйте позитивний підхід, у міру можливості формулюйте правила поведінки і вимоги до здобувачів освіти «як треба», а не як «не треба» робити. Демонструйте схвалення конструктивної поведінки зоровим контактом, кивком голови або посмішкою.

2. Залучайте учнів до різних справ, щоб кожен відчував свою причетність до вирішення загальних завдань: підготовки заходів, чергування, організації екскурсій, толоки, проведення акцій тощо. Заохочуйте участь сором’язливих і боязких дітей і підлітків. Давайте їм завдання, у яких вони зможуть реалізувати себе у найкращий спосіб. Підтримуйте бажання допомагати один одному у виконанні домашнього завдання, підготовці до контрольної роботи, тренуванні спортивних навичок.

3. Акцентуйте на важливості цінності різноманіття (культурного, національного, релігійного), а також здібностей, умінь, смаків, уподобань, фізичних та інтелектуальних можливостей. Підкреслюйте, що всі люди в цілому і учні конкретного класу зокрема чимось відрізняються, і саме це надає їм неповторності. За необхідності розкажіть про причини, за яких деякі діти ведуть себе не так, як інші; поясніть, що вони відчувають труднощі в навчанні, мають обмеження щодо занять спортом та ігри через стан здоров’я.

4. Не допускайте будь-які глузування, образливі коментарі на адресу здобувачів освіти, які мають особливі освітні потреби, вади у фізичному чи розумовому розвитку, зовнішньому вигляді, поведінці, а також гендерно неконформних учнів, менш успішних у навчанні або гірше розвинених фізично, мігрантів, представників національних або релігійних меншин, дітей, сім’ї яких мають низький соціальний чи матеріальний статус тощо.

5. Не протиставляйте здобувача освіти колективу ні в позитивному, ані в негативному світлі. Не перехвалюйте учня як найздібнішого, найрозумнішого, найвідповідальнішого, щоб не викликати до нього заздрості. Також не відокремлюйте учня як єдиного, хто не розв’язав задачу, не пробіг дистанцію, не брав участі в заході, щоб не принизити його і не виставити на глузування. У класі не повинно бути «улюбленців» і тих, кому вчитель явно не симпатизує.

6. Не обговорюйте і не оцінюйте особисті якості здобувача освіти перед усім класом: не порівнюйте дітей, їхні знання, уміння, досягнення, не розповідайте про недоліки і слабкі місця, щоб не провокувати осуд і знущання над ними. Заохочуйте співпрацю, а не суперництво.

7. Особистим прикладом демонструйте шанобливе ставлення до всіх членів колективу, як поводитися і спілкуватися з повагою до співрозмовника. Не залишайте без уваги жодного випадку зневажливої поведінки або висловлювання, що принижує гідність людини через її стать, етнічне походження, національність, мову, релігійну приналежність, соціально-економічне становище, наявність інвалідності або захворювання, гендерну ідентичність.

8. Використовуйте дисциплінарні заходи, які мають виховний, а не каральний характер. Якщо робите учню чи учениці зауваження, аналізуйте вчинки і можливі наслідки, а не особистість дитин6и. Обговорюйте те, що трапилося, не робіть узагальнень, що він чи вона поводиться так завжди. Це тільки закріплює негативну поведінку.

9. Не притягуйте весь клас до колективної відповідальності за порушення дисципліни, провину окремого учня або його нездатність виконати колективне завдання.

10. Здобувача освіти, якого у класі не приймають, або того, хто систематично порушує дисципліну на уроці, можна посадити поруч з упевненим у собі, таким, що має авторитет в однокласників, неагресивним одноліткам. Не підсилюйте ізоляцію учнів, саджаючи їх окремо. Якщо активніший і агресивно налаштований учень постійно ображає свого тихого сусіда, розсадіть їх, не допускаючи закріплення такої поведінки.

11. У класі, де є відторгнені діти, під час проведення командних або групових заходів розподіляйте ролі заздалегідь, щоб не допустити ситуації, коли жодна команда не захоче прийняти їх до себе. У такому класі, за можливості, запобігайте змаганням і суперництву, щоб цих дітей не звинуватили у невдачі команди.

12. Допоможіть «непопулярному» учневі засвідчити свою корисність для колективу, залучіть його до участі в заході класу, де він зможе реалізувати свої здібності. Спільна діяльність згуртовує колектив.




За матеріалами: UNESCO.Stopping Violence in Schools:A Guide for Teachers.Paris, UNESCO, 2011 Кравцова М.М.Дети-изгои. Психологическая работа с проблемой.(Психолог в школе).М.,2005

Режим доступу:https//www.education.ie/en/Publications/Policy-Reports/Anti-Bullyinq-Procedures-for-Primary-and-Post- Primary-Schools.pdf

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Як батьки можуть допомогти дитині у складній ситуаціїї у школі

ПАМ’ЯТКА для батьків першокласників (Як батьки можуть допомогти своєї дитині вийти зі складного становища у школі) Що необхідно дитині знати про школу. Спитайте: 1.Як треба звертатися до вчительки? 2.

Post: Blog2_Post
bottom of page